top of page

Az boldog, aki jól érzi magát otthon

  • Szerző képe: Agota Balai
    Agota Balai
  • ápr. 13.
  • 2 perc olvasás

Neked vajon mit jelent az otthon, mint szó?

relaxalo no otthon

Ahogy a címet olvastam és ízlelgettem, az az érzés jutott eszembe, hogy az igazi otthonom valójában a TESTEM. Pedig eredetileg nem is erről akartam írni, hanem arról, hogy mennyire fontos a fizikai környezet, amiben élünk. Mi vesz körül minket, mit látunk reggelente, amikor felkelünk? Vagy mit érzünk, amikor hazaérve belépünk az ajtón? Én például szeretem az ágyamat és a párnáimat – és milyen jó érzés ez este!


Az igazi otthon: A lélek békéje

De rájöttem, hogy az otthonom egyben a lelkem is. Hiszen, ha nincs rendben a lelkem, akkor a testem sem lehet igazán jól. Lakhatok New Yorkban egy menő loftban, Balin egy medencés házban vagy Rómában a központban – ha belül hiányérzet és elégedetlenség van, sehol sem leszek igazán boldog. Csak próbálnám elhitetni magammal, de a belső diszharmónia utat törne magának.


A testünk gondozása: Több mint kalória

Persze a fizikai testünket is lehet és kell is jól tartani – edzéssel és persze megfelelő táplálkozással. Minden étel és élelmiszer hatással van ránk, és itt nemcsak a hízásra vagy fogyásra gondolok. A táplálkozásunk kihat a pszichénkre, a lelkünkre, a testünkre – végső soron mindenre.


A tudatos táplálkozás kihívása

Dietetikusként és coachként tudom, milyen nehéz megtalálni a számunkra ideális táplálkozást. Az internet eláraszt információval, de kiszűrni ebből a személyre szabottan jót szinte lehetetlen küldetésnek tűnhet, és a megszokásokon változtatni – főleg egyedül – rendkívül nehéz.

Fura ellentmondás, nem? Tudatosan fektetjük be a pénzünket, veszünk autót, gyűjtjük a palackokat, sportolunk – de pont a táplálkozásunkra, a testünk "üzemanyagára" nem figyelünk eléggé? Kapkodunk be vitaminokat, de vajon hatnak is, ha közben egészségtelenül élünk?



Az ördögi kör: Étkezés és lelki állapot

Sajnos van egy negatív spirál: minél inkább rosszul eszik valaki (kevés zöldség, gyümölcs, rost, víz; sok feldolgozott élelmiszer, stimuláns), annál inkább hajlamos a lelki labilitásra. Minél labilisabb, annál kevésbé figyel az étkezésére, és ez az ördögi kör akár fizikai tünetek és betegségek (alvászavar, depresszió, pánik, kiégés, súlyingadozás stb.) megjelenéséig is vezethet, a mindennapi stressz és megfelelési kényszer mellett.


"Az egyetlen állandó a változás" - Hogyan indulj el?

Ahogy Hérakleitosz mondta:

Az életben az egyetlen állandó maga a változás.

Nagyon nehéz változtatni, főleg a megszokott dolgainkon, de hosszú távon mindenképpen megéri. Egy egészségesebb külső és egy stabilabb belső állapot segít átvészelni az élet viharait.


Apró lépések a tartós változásért: Néhány tipp

Ha szeretnél elindulni, íme néhány gondolat, ami segíthet:

  1. MOTIVÁCIÓ: Találd meg a saját belső mozgatórugódat! Miért akarsz változtatni?

  2. KIS LÉPÉSEK: Ne akarj mindent egyszerre! Haladj apránként a cél felé.

  3. RUGALMASSÁG: Ne ragaszkodj mereven a tervekhez! Légy megengedő magaddal, ha valami nem sikerül elsőre.

  4. PONTOS CÉL: Mit szeretnél elérni? Legyen konkrét, mérhető célod!

  5. KITARTÁS (MENJ TOVÁBB!): A legfontosabb, hogy akkor sem történik semmi, ha kicsit megrekedsz vagy "csalsz". A lényeg, hogy folytasd! Egy baba is sokszor seggre ül, mire megtanul járni – tartsd ezt szem előtt!

  6. Számomra a legfontosabb pedig a DÍCSÉRET! LÉGY BÜSZKE magadra minden pici siker után. Ne várd mástól, hogy megdícsérjen sem azt, hogy virágot vegyen. Ha fontos TEDD MEG MAGADÉRT!

bottom of page